AVATAR FİLMİNDE YER ALAN ÜTOPYANIN GÜZELLİĞİ ÖZELLİKLE GENÇLERİ DEPRESYONA SOKUYOR. İZLEDİKLERİNİ GERÇEK HAYATLARINA TERCİH EDEN GENÇLERDEN, İNTİHARI BİLE DÜŞÜNENLER VAR.
İzleyiciler tarafından oluşturulan sitelerden biri olan “Avatar Forums”, filmi izledikten sonra yaşadıkları depresyonlar baş etmeye çalışanlar için bir başlık açmış durumda. Başlığa bugüne kadar binden fazla mesaj gelirken, site yöneticileri aynı konuda yeni başlıklar açacaklarını belirtti.

Forumdaki mesajlar ise filmin özellikle 20 yaş altı gençlerde üstesinden gelinmesi çok zor hisler yarattığını ortaya koydu. Elequin adındaki bir kullanıcı mesajın şunları diyor: “Elimden geldiğince internette Avatar hakkında daha fazla şey bulmaya çalışıyorum. İzlediğimin sadece bir film olduğunu kabullenmek ve Na’vi ırkının yaşadığı gibi bir dünyaya da yaşayamayacak olmayı kabullenemiyorum.”

FİLMDEKİ DÜNYA’DA YAŞAMAK İSTİYORLAR

Mike adlı bir başka kullanıcı ise “Naviblue” adlı siteye yazdığı mesajda, filmi izledikten sonra intihar düşüncesinden sıyrılamadığını belirtiyor: “Avatar’ı izlediğimden beri depresyondayım. Na’vi ırkını ve yaşadıkları harika dünyayı gördükten sonra onlardan biri olmak istiyorum. Filmde izlediklerimi ne zaman hatırlasam tüylerim diken diken oluyor ve gözyaşlarımı engelleyemiyorum. Eğer Avatar gibi bir dünyada doğacağımı bilseydim intihar ederdim.”

James Cameron’un gişelerde 1.4 milyar doların üzerinde bilet sattığı Avatar filmi, Pandora gezegeninde bulunan çok değerli bir minerali elde etmek isteyen insanların, gezegende yaşayan barışçıl Na’vi ırkı ile olan savaşını konu alıyor.

Forumlara mesaj yazan birçok izleyici, insan ırkına olan nefretlerini belirtirken, Na’vi ırkına ve yaşadıkları dünyaya olan hayranlığı vurguluyorlar.

İsveç’te yaşayab 17 yaşındaki Ivar Hill adlı bir gencin Avatar forumuna attığı mesaj, filmin yarattığı hisleri çok güzel özetliyor: “Avatar’ı izlediğimin ertesi sabahı, dünya bana çok renksiz geldi. Tüm hayatım, yaptığım ve uğruna çaba harcadığım her şey benim için değerini yitirdi. Her şey çok anlamsız geliyor. Artık en ufak bir şey yapmak için bir sebep görmüyorum. Ölen bir dünyada yaşıyorum.

HERKES DEPRESYONA GİRMİYOR

New York’taki Louis Armstrong Müzik ve Tıp Merkezi psikiyatrisi Dr. Stephen Quentzel, “Görsel hayat gerçek hayat değildir ama Avatar filmi görsel anlamda yapılabilecek bir filmin zirve noktasını oluşturuyor” dedi ve filmin kalitesiyle ön plana çıktığını ifade etti.

Avatar forumunun idarecisi Philippe Baghdassarian ise filmden dolayı depresyona girmediğini ancak tam aksine mutluluk duyduğunu belirtti ve şunları söyledi: “İnsanların depresyona girmesi dünyada olmayan güzellikleri görmelerinden kaynaklanıyor olabilir. Birçok kişi sahip olduğumuzdan çok daha farklı bir gezegende yaşayabileceğimizi düşünmüş olmalı” dedi.